До Велимчанської територіальної громади можуть приєднатися села Камінь-Каширського району

14 Листопада 2016, 11:50
3022

У Ратнівському районі на Волині визріває ще одна територіальна громада (ОТГ) – Велимчанська.

Чи відбудеться процес об’єднання, - дізнавалась «Волинська правда».

Самодостатнім мінірайцентром назвав село Велимче Ратнівського району Валентин Малиновський, який побував тут як фахівець з адміністративної реформи Волинського регіонального відділення Асоціації міст України. Тут, на його думку, цілком можливе створення об’єднаної територіальної громади. З цим погоджуються жителі села і сільський голова Анастасія Павлович, яка і виступила з цією ініціативою. Рік очолює сільську громаду молода енергійна 25-річна юристка, до цього працювала у Ратнівському відділенні Пенсійного Фонду України.

З великою відповідальністю вона ставиться до своїх повноважень і прагне якнайкраще виправдати сподівання громади: «Велимче село специфічне, цікаве, 3000 населення. У школі 444 учні, 102 дітей відвідують дитячий садок. Працює амбулаторія в приміщенні колишньої другої районної лікарні. А місцевий пункт невідкладної допомоги обслуговує села не тільки Ратнівського району, але і сусідніх: Камінь-Каширського і Старовижівського. За допомогою району і сільського бюджету ми засвітили 50 вуличних ліхтарів. І асфальт допомогли з району підлатати. Хоча це дорога обласного значення, але ми вирішили не чекати і своїми силами за допомогою коштів району зробили для людей. Люди бачать роботу і підтримують. А ми намагаємося не чекати подачок, а самі шукаємо кошти, спонсорів, звертаємося до районної влади, беремо участь у міжнародних грандових проектах».

При Велимченській сільській раді працює громадська організація «Сонечко», яка зуміла виграти гранд для реконструкції садочка. І що цікаво, як тільки у 2013 році відбудували садочок, зросла у селі народжуваність. Навіть ясельна група є. Інший корпус дошкільного навчального закладу відновили за кошти благодійників.

Єдина проблема, як розповідає Анастасія Павлович, частина бізнесу не легалізована: «З цим ми будемо боротися. І бюджет буде не 300 тисяч грн., а 700 тисяч як мінімум. На жаль, чоловікам у нас не має роботи, тому вони виїжджають на заробітки, але повертаються з грошима і тут будуються. Молодь залишається, навчаються у ВНЗ землевпорядники і архітектори, і повернуться до нас. Тому у кваліфікованих кадрах проблем не буде, головне добре їм платити. Я загорілася об’єднанням давно. До Ратно нам 35 км, але ми не могли втратити шанс бути окремою громадою. Люди цікавляться об’єднанням, навіть питають старші: «А Велимчанська ОТГ буде?». Першою чергою візьмемося за інфраструктуру, поки в нас не буде гарних доріг, до нас інвестор не приїде, треба створити привабливе середовище для бізнесу, від якого і громада житиме багатше. Адже свого часу у Велимче був цегельний завод і льонзавод. Все можна відновити, якщо є бажання, натхнення і віра людей. У нас все це є».

Анастасія Павлович каже, що бачить у громаді Датинську і Замшанівську сільські ради Ратнівського району та Видрічівську і Бузаківську Камінь-Каширського. Якщо ці сільські ради об’єднаються, то буде 9 тисяч населення.

Поки що в Перспективному плані створення ОТГ у Волинській області Велимчанської громади немає, але її можуть внести, запевнили фахівці з адміністративної реформи Волинського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Гром та Валентин Малиновський. Вони порадили спочатку утворити ОТГ з селами одного адміністративного району, а після прийняття Закону про спрощену систему доєднання сіл з інших районів, приєднати і села Камінь-Каширського району, які бажають увійти до Велимчанської ОТГ.

«У нас майже у кожному районі є громади, яким територіально вигідніше приєднатися до ОТГ з іншого району, - каже Валентин Малиновський. - Уже півтора року чекає на Закон про можливі зніми територіальних меж Оваднівська громада».

А ось Василь Гром радить: «Під час об’єднання треба брати до уваги не лише бюджетний аспект, а й інфраструктурно-управлінський. Вас при створенні Забродівської ОТГ відрізали від Ратного, то це і на краще, ви стали своєрідним анклавом, але життєздатним».

З цим погодилися і керівники місцевих громад, які хочуть об’єднатися з Велимчанами, і приїхали, щоб побачити, чим багате село.

Іван Кобук, Датинський сільський голова, розповідає про своє бачення майбутнього: «Ми в такому місці, що можемо і до Камінь-Каширського, і до Старовижівського районів, але хотіли до Ратного, правда туди 40 кілометрів. На 4 сходах селян вирішили до Велимча. Тут 4 км. У селі проживає 930 людей, 118 школярів, 38 вихованців дитсадочка. У нас немає забудовників. Виїжджають люди».

6 сільських рад Камінь-Каширського району готові до об’єднання. Як повідомила сільський голова Бузак: «У селі були протиріччя. Не всі одноголосно за об’єднання. Є села, що категорично проти. Я приїхала, щоб побачити і почути, що буде. Нам треба об’єднуватися».

Здається, сільські громади Волині все більше усвідомлюють, що, оскільки кінцевою датою децентралізаційного процесу є 2017 рік, то якщо вони не об`єднаються добровільно до кінця наступного року, у 2018 році Верховна Рада зробить це примусово.

Коментарі
14 Листопада 2016, 23:29
Ага, бігом побіжать каміньські села до Велимча, аби й той лад пропав, що мають. Свої архіви, "больніцу", райісполком партії та інші контори кинуть та й підуть до лісу. Най велимчанці для початку хоча б вузькоколійку до себе прокладуть, а тоді вже претендуватимуть на статус ґміни. Це ж виходить, що бузачини та видричівці з трактового шляху зійдуть на манівці? А де ґонор? То, хіба, підріччани собі можуть в прийми піти, їм все одно куди хилитися, бо лісом таки ближче до Велимча...
15 Листопада 2016, 01:01
А потім ріпу чухають, що не молоді при владі. 25 панянка- це ж скільки енергії, планів, скільки ше життя попереду!
26 Листопада 2016, 22:09
Велимче якщо не помиляюся має потужне лоббі в особі голови Апеляційного суду Волинської області який народився в ції місцевості. Тут навіть і просити не треба досить тільки одна чи дві справи в Апеляціному суді щоб їхня справа почала з"їджати в їхню сторону.
Коментар
25/04/2024 Середа
24.04.2024