Чому лісівники бояться атак жука-короїда

24 Липня 2016, 23:00
2305

Через жука-короїда сосновий ліс у районі всихає на значних площах. Через зміну клімату комаха поширюється небаченими темпами і хімічними засобами знищити її не вдається.

Науковий співробітник поліського філіалу Українського науково-дослідного інституту Василь Бородавка, котрий у районі проводив обстеження заражених шкідником ділянок, каже, що через зміну клімату комаха поширюється небаченими темпами. За сезон тричі дає потомство. Живе під корою, і хімічними засобами знищити її не вдається. 

«Якщо дерева не зрізати, то ураження буде поширюватися, — переконує науковець. —  А якщо ми недооцінимо загрозу, то втратимо дуже великі площі сосняків”.


Директор держпідприємства В’ячеслав Кузьмич розповів, що патологічні процеси, які відбуваються в лісах у зв’язку з появою жука-короїда, передусім зумовлені зміною клімату, зокрема різким потеплінням, що спостерігається упродовж останніх років, зміною гідрологічних режимів тощо. Інакшими словами, комахи-шкідники чудово пристосувалися до наших умов, більше того  навіть змінили стратегію своєї життєдіяльності.  

Як правило, процес пошкодження дерев розпочинається з верхівки. Деревина всихає, хвоя жовтіє… При цьому нижня  частина дерева виглядає здоровою, оскільки кора ще жива. Але так здається тільки на перший погляд. Насправді ці дерева, на жаль, вже вражені шкідниками і приречені на всихання.


 

“У пошуках їжі сосновий короїд може долати відстані близько 5-ти кілометрів. Але навіщо йому летіти десь, якщо усе необхідне для його життєдіяльності є поряд?  Мова йде про здорові дерева…” — розповідає головний лісничий лісгоспу Василь Фіц.

За його словами, окремі ділянки з допомогою шкідників “згоряють” упродовж двох місяців. На інших добре видно, як за короткий період часу від “хворих” дерев вражаються здорові насадження, що ростуть поряд. Це непокоїть лісівників. Адже якщо завчасно вжити необхідних заходів, біді можна завадити. В інакшому випадку є загроза зараження інших здорових насаджень, які знаходяться у безпосередній близькості з хворими.
Сьогодні науковці дотримуються думки, що без проведення комплексу необхідних санітарних заходів є висока ймовірність виникнення суцільного всихання лісу на значних площах, у тому числі – і на об’єктах природно-заповідного фонду.

Начальник відділу нагляду та прогнозу “Рівнелісозахист” (спеціалізоване підприємство проводить обстеження ділянок і надає дозволи на проведення суцільних санітарних рубок на території Рівненської та нашої областей) Сергій Музичко зазначив, що вирубка лісу наразі є єдиним методом порятунку здорових дерев, які ростуть поряд із ураженими. Утім через поверхневу обізнаність громадськості із проблемою довкола теми санітарної вирубки виникає резонанс.

З 1 липня цього року, як відомо, розпорядженням голови Волинської облдержадміністрації Володимира Гунчика від 17 червня 2016 року № 283 «Про впорядкування вирубки лісів» у лісах області призупинено проведення санітарних рубок. Відтак проблема, з якою лісівники опинилися сам на сам, набуває небувалої гостроти, позаяк заражені дерева створюють велику небезпеку здоровому лісові. 

Коментарі
25 Липня 2016, 12:44
Хто це все пише? Щоб писати, треба хоча б шкільні знання повторити. По-перше кора нежива, а мертва; по-друге під корою є луб, заболонь тощо; по-третє Василь Бородавка не науково-дослідний інститут (УкрНВО "Ліс" у Харкові); по-черверте соснові вусачі плодяться не від зміни клімату, а від низької лісогосподарської культури та масового палетного бізнесу.
25 Липня 2016, 15:54
26 Липня 2016, 14:08
"від зміни клімату,": сказати про зміну клімату це найкращий зуммер щоб усі почули, а інакше як говоритиме якийсь там науково-дослідний інститут то тут таки слід ще запрошувати кваліфікованих спеціалістів які можуть говорити інакше. Але про цих вусачів я чув ще років 15 назад і нічого і зараз говорять але вже на Поліссі зокрема у К-Каширському районі зовсім немає перестиглих деревостанів ще згадайте лісоповал у 97 році, які можуть рубатися тому шукають "заражені" місця. Якщо цей вусач такий плодовитий то його слід навіть підсажувати щоб потім через щонайменше місяць мати ділянку для того щоб оперативнинько її зрубати. Раніше казали, колись спеціально йшли палити для того щоб зрубати ділянку лісу. Тепер браконьєри почали використовувати інші шляхи і в тому числі на підсадку вусачів..... )))))), ще й поважну комісію привести. Про те що говорять про якусь зміну клімату то особисто я невірю через те, що в основному підводні грунти у Нас на однаковому рівні як і десять років назад навіть скоріше всього як говорять вони підвищилися тому ліс не страдає від обезводнення. Скоріше всього що ніхто не вивчав так як слід розмноження цього вусача. Про те зі свого боку скажу, що лісівники самі винуваті з того що робиться у Них і у першу чергу через те, що ліс у Них захаращений впалою деревиною і ніхто Їх не піднімає не розчищає, а у таких найбільше розмножується шкідник.
26 Липня 2016, 15:42
Колись давно, за совєтів, був у Нуйно дуже цікавий і розумний лісничий. Зокрема він зібрав був унікальну колекцію вусачів, златок, лубоїдів тощо і виставив їх в конторі лісництва. Але це було так давно, тому мабуть цієї колекції там уже нема.
15 Лютого 2017, 16:56
Той хто не висовує свого носа далі свого дому не бачить і не розуміє, наскільки ця проблема дійсно є глобальною для нашого району. І дійсно, особливо вона поширилась за останні два роки. А говорити, що лісникам це вигідно, то мабуть можуть тільки сліпі, які не бачать, що для лісгоспу і так не має ніяких перешкод у розробці лісових масивів, а короїд лише зменшує їх &quot;особисті&quot; заробітки, так як уражена деревина уже не має тої вартості. <br/>Тому на сьогодні, вбачаю, що проблемою лісу є її &quot;хазяї&quot; та масове поширення жука-короїда.
Коментар
19/03/2024 Вівторок
19.03.2024
18.03.2024