Звідки походить назва Каменя-Каширського: говірка старожилів

31 Жовтня 2018, 15:00
Камінь, поч ХХ століття 11355
Камінь, поч ХХ століття

Хроніки Любарта пропонують увазі читачів декілька оповідок про те, чому сучасні районні центри Волині мають саме такі назви.

Оповідки, що увійшли до архіву Полісько-Волинського народознавчого центру, записані від місцевих респондентів, уродженців першої половини ХХ століття.

«Казале, що де типерка Камінь, колесь було булото. То князь насипав горба, кала його викопав рова, туди напустив води з Ціру. Над ровом построїли міст, що піднімався. А на горбови поставили хату. По другому боци був польській костьол, зроблений з каміння. От так і звеця Камінь-Каширськ. А ше казали, що князь був таким злим, що хай не дожде. То як він умер, на могилу поклали каміння, а ни хреста. От і звецця – Камінь-Каширський», - говорили старожили про місто.

Камінь, поч ХХ століття. Тут і далі - фото з Lodomeria
Камінь, поч ХХ століття. Тут і далі - фото з Lodomeria

Згадки збереглися також про Ковель та Ківерці.

«Стариї люди говорать, що назва міста від племені тиверців, шо жило тутика у давні часи», - згадували про Ківерці.

Ківерці 20-і роки ХХ століття
Ківерці 20-і роки ХХ століття

«Було це дуже давно. Їхала одного разу через велике село королева. Зламалася в її карета. Селяни хутко найшли коваля, який файно поладив карету. Королева була дуже рада. Вона сказала, шоб село стало городом і назвала його в честь майстра, коваля. З часом город почали називати Ковелем».

«Колись заїхав у кузню князь Данило Галицький і попросив коваля викувати йому меч. Коваль викував, князь переміг тим мечем ворогів. Князь сказав, що тепер це місто буде названо Ковелем», - говорили старожили про Ковель

2
Ковель, перша половина ХХ століття
Ковель, перша половина ХХ століття

 

Коментарі
31 Жовтня 2018, 17:58
У Волинського професора який родом із Тоболів є книга "Зачароване Полісся" дається розлогий аналіз назви Камінь-Каширський. До речі раніше буквально на околицях назва міста починалася як Камин та Кошерскі.
31 Жовтня 2018, 20:54
Тут крім кременю нема каміння. Звідси слідує, що використано порівняння.
31 Жовтня 2018, 22:41
Не знати коли став "Камінь" але думається що він мав зватися як "Камин". У мене є оригінальна пропозиція для Камінчуків, поставити тотем у центрі міста із КАМЕНЮ який буде символізувати наший Камінь-Каширський, який буде витончений, нагадуванням що "Камінь"; "Камин". Не буду повнітю поки розголошувати. Є така думка.
31 Жовтня 2018, 23:12
"Казале, що де типерка Камінь, колесь було булото.": якщо казале то точно такої проповіки не було записано як слід через те, що на околицях навіть тепер говорять про "Камин".
01 Листопада 2018, 15:42
І хто ж то так говорить-&quot; камин&quot;?!?<br/>Місцеві ніколи не називали своє місто так, а от селюшня , яка сюди напхалася, саме так і каже...
01 Листопада 2018, 20:56
що ви мали на увазі &quot; поставити тотем у центрі міста&quot;? кому він щось має нагадувати? тому хто заблудився і не знає в якій стороні його хата? чи що?
01 Листопада 2018, 22:33
Кошерний камінь бо жидів було дохріна.
01 Листопада 2018, 22:40
В К-Каширську і є одна селюшня.! Хто це такий корінний обізвався? Можу спорити шо даже батьків 70% вихідці з СЕЛЮШНІ не говорю про дідів!
02 Листопада 2018, 00:09
Місцева, усіх місцевих давно закопали...
02 Листопада 2018, 00:41
Адміністративно територіальний устрій поділяє населені пункти на села і міста. Але звідки така зневага до &quot;селюшні&quot;. Деякі міщани і мізинця не варті селюшні. Ми хочемо щоб нас прийняла Європа,? та свої доброго слова не мовлять.
02 Листопада 2018, 00:41
Адміністративно територіальний устрій поділяє населені пункти на села і міста. Але звідки така зневага до &quot;селюшні&quot;. Деякі міщани і мізинця не варті селюшні. Ми хочемо щоб нас прийняла Європа,? та свої доброго слова не мовлять.
02 Листопада 2018, 00:41
Адміністративно територіальний устрій поділяє населені пункти на села і міста. Але звідки така зневага до &quot;селюшні&quot;. Деякі міщани і мізинця не варті селюшні. Ми хочемо щоб нас прийняла Європа,? та свої доброго слова не мовлять.
02 Листопада 2018, 09:58
А може таки про камінь у назві міста? До чого тут селюк не селюк? Крім кременю,наприклад,біля Озюрка ніц каміння не видів.
02 Листопада 2018, 18:42
&quot;селюшня , яка сюди напхалася, саме так і каже.&quot;: давайте запросимо нашого видатного професора філології який написав книгу &quot;Зачароване Полісся&quot; і він дасть Вам достоменну відповідь чому Камінь це подекуди Камин, і чому Каширський має бути все таки Кошерський та звідки взагалі чому Камінь та Каширський з притиском на букву &quot;І&quot;. Я якось вже пробував просити районну бібліотеку щоб вони запросили пана Давидюка до району але вони говорять що у них План й по плану дві презентації але поки їх не знати коли вони будуть.
02 Листопада 2018, 19:49
Вся справа в тому, що колишня назва до нинішнього міста абсолютно немає ніякого відношення, передусім у контекстному відношенні. Тобто контекст 1000-річної давності вивітрився на 100 відсотків, отже не актуальний для нинішніх камінців.
03 Листопада 2018, 08:03
Місцевій. Хто вважає себе трішечки вищим за поряд того хто із села, ( хоча різниці немає ніякої!!!), хочу сказати що це все у відноснім порівнянні, наприклад: Камінь буде виглядати замурзаним селом в порівнянні ну хоча б із Луцьком, а сам Луцьк порівняно із Лондоном теж буде виглядати селом... а всі ми жителі смертні люди... і пнутися вище когось не варто!
04 Листопада 2018, 07:26
Феномен стигматизації людей шляхом навішування ярликів &quot;селюк&quot; характерний для совка. Отже, Камінь є заповідником совка, його примітивної форми.
05 Листопада 2018, 00:02
&quot;Тобто контекст 1000-річної давності вивітрився на 100 відсотків, отже не актуальний&quot;: Ви помиляєтеся оскільки сучасний Камінь немає ніякого відношення до його майбутнього. Камінь на мою думку все-таки має репрезентувати/репрезентовувати своє минуле в контексті майбутнього оскільки я так думаю у нього немає інакшого виходу як ото наприклад французький шампань або коньяк.
05 Листопада 2018, 00:49
Пане Камінь у мене вже нема рожевих окулярів щодо Каменя, бо я втратив все, що зв'язувало мене з ним. І відразу він втратив для мене цінність та романтизм, тому не тіштеся, бо він є не вельми культурним та красивим містечком. Єдине, що залишилося від старовини - це рефлекс купи-продай, але тільки гендлюють не юдеї, а місцеві гомоінстиктуси.
01 Листопада 2020, 15:51
Якщо відштовхуватися від 1196 року, то змінилося 50 поколінь. Про яке покоління старожилів з 50 йде мова? В &amp;quot;Історії міст і сіл&amp;quot;, виданій у кінці 60-х інша легенда.
Коментар
25/04/2024 Середа
24.04.2024