Грудки: у старовинному храмі, побудованому на кладовищі, відзначили престольне свято

24 Листопада 2019, 14:16
6264

У селі Грудки Камінь-Каширського району громада УПЦ МП відзначила престольне свято свого древнього храму.

Святкували 21 листопада, в день Собору Архістратига Михаїла. Про це повідомили на сайті Камінь-Каширського благочиння Волинської єпархії УПЦ МП. З нагоди свята пригадали історію села та тамтешнього храму.

***

Село Грудки, колись воно називалось Ольбле-Руське, дуже древню історію.

На початку XVI століття воно належало князям Сангушкам і називалось Ільбле. Розташоване на східному березі Ольбського озера. Як пише професор Теодорович, «волості Каменно-Коширской, від Житомира 396 верст, від Ковеля – 50 в., від Каменя-Коширска 5 в».

Місцевисть була оточена густим дубовим, сосновим та іншим видом лісу, де водились дикі кабани, кози, лисиці та ведмеді.

Древня назва села Ольбле-Руське на відміну від сусіднього села Ольбле-Лядське або Ляхське (нині село Осівці), назване так тому, що знаходилось у власності поміщиків – поляків.

У XVIII  столітті село належало деякий час католицькому Домініканському кляштору міста Каменя-Каширського, ксьонзам котрого селяни відробляли панщину. А на початку ХХ століття село було вже у власності казни, хоча деяка частина земель і сінокосів так і лишилась у власності костела.

У селі є храм на честь Святого Архістратига Міхаїла, побудований в 1771 році на кошти прихожан. Дерев’яний, з дзвіницею в стороні. В 1870 дзвіниця була покрита металом і пофарбована.

Церква стоїть в центрі села, хрестообразна з трьома куполами. Побудована на старому кладовищі, де до 1771 року стояв старий невеликий храм. У 1862 році була піднята на кам’яний фундамент. Мала 5 дзвонів. Іконостас куплений в селі Доротище. Дарохранительниця з накладного срібла в 1891 році дарена Мінестерством Внутрішніх Справ разом з срібнозолоченими Євхаристичними сосудами, які пропали після закритя церкви.

В 1961 році храм був закритим атеїстичною владою. Майже 30 років в ньому не звершувалось богослужінь.

В 1989 році знову відбулося відкриття храму, яке звершив благочиний Камінь-Каширської округи блаженної пам’яті протоієрей Феодосій Кристецький.

Першим настоятелем відновленого храму став нині спочилий протоієрей Петро Черевко.

З 1991 року настоятелем є протоієрей Анатолій Литвин.














Коментарі
24 Листопада 2019, 17:47
Передусім вітаю прихожан храму з їхнім святом . Нехай Бог будем з усіма вами !<br/> Але все ж таки питання до редакції , яка висвічу інформацію про всі храмові свята , навіть у найменших селах . Не встигне Нафаіл ступити на землю нашого району , як тут обов’язково жирним шрифтом про це напишуть. <br/>10 листопада буле храмове свято у селі Раків Ліс, сотні людей , може і тисяча, владика Михаїл приїхав .105 років від заснування храму. І , пробачте, жодного слова на цьому сепаратистко у сайті . Вам що, шановна редакція, РПЦ проплачує ? У районі немає інших громад<br/>, крім РПЦ? Сором вам , продажний камінь. район
24 Листопада 2019, 18:28
&amp;quot;Дарохранительниця з накладного срібла в 1891 році дарена Мінестерством Внутрішніх Справ разом з срібнозолоченими Євхаристичними сосудами, які пропали після закритя церкви.&amp;quot; - Агов, перекладачі з русского язика! Це що за насильство мізків?! Яким то Мінестерством?! і &amp;quot;сосудами&amp;quot; ? І що за закритя? &amp;quot;Дерев’яний, з дзвіницею в стороні2 - в якій стороні? Хто? .... А ви кажете?!...
24 Листопада 2019, 20:56
На цьому сайті редактори тільки про МП пишуть, ПЦУ їм не проплачує
25 Листопада 2019, 00:23
Політично -релігійна громада ПЦУ мало кого тепер цікавить.Селя ві
25 Листопада 2019, 01:28
Це яка релігійна громада є політичною? Можливо Епіфаній є членом колегії Ради оборони України, як Патріарх Кирило в Совете оборони РФ? Чи Епіфаній возить у своїх офіційних делегаціях офіцерів розвідки ЗСУ, як Кирило возив з собою ГРУшника Гіркіна(Стрєлкова) та інших в Крим перед його анексією? Чи, можливо, ПЦУ зазіхає на чужі території, московська гнидо? Невже ж треба бути настільки обмеженим малоросом, колаборантом, щоб не бачити потреби у своїй державі своїх духовних опікунів в часи окупації та війни? Не здивуюся, якщо це пише московський піп, бо він тримається за парафію, яка грошима прихожан кормить і поїть його разом з матушкою та їх дітьми. Але ж відомо, що РПЦ впродовж свого панування на наших землях виховала чимало колаборантів, котрі не бачать далі свого носа, не читають своєї світської історії і не знають історії своєї української Церкви. Телевізор з проросійськими каналами і кварталівські тупі жарти сформували п'яту колону, яка не бачить що за рік-два її кумири продадуть у чужі руки українську землю, а вину за це покладуть на ПЦУ...
25 Листопада 2019, 13:26
Шкода що хоч і не значний та не надто популярний судячи з кількості переглядів, але єдиний інтернет- ресурс камінь. Район перетворюються у таку собі маленьку копію СПЖ. Коли пишете про МП, то для вас правильно зазначати- платна реклама.
25 Листопада 2019, 18:17
Дякую редакторам, що постійно надають новини релігійного життя парафій УПЦ МП на теренах рідного району. Землякам в діаспорі вельми цікаво, правда, не менш важливо і як поживають їхні брати православні з ПЦУ.
25 Листопада 2019, 23:33
Приємно серед колег коментаторів зустріти людину з таким нікнеймом, яка, вочевидь, знає історію свого краю, тому не міг Вам не відповісти. ))<br/>Розумію й те, що вдячність редакторам за постійні й розлогі новини з життя УПЦ МП з Вашого боку є природною, оскільки північна діаспора живе у цьому середовищі, а європейська й трансатлантична діаспора наших земляків переважно склалася з людей, що вийшли з цього конфесійного крила православ'я. Звісно, що сайт ілюструє лишень святочні, урочисті сторони життя МП, оскільки вона змушена публікувати те, за що їй платять гроші рекламодавці. Тому я для діаспори привідкрию й деякі інші сторінки з нашого життя, котрі лишень вряди-годи можна прочитати на цьому інтернет-ресурсі. Ось, наприклад, МП очікує зміцнення своїх позицій на Волині, бо 3 грудня планується прибуття сюди Президента й інтронізація нового голови Волинської облдержадміністрації - представника Луганщини. Звісно він буде відкрито чи не дуже підтримувати ближчий йому за переконаннями російський дух, оскільки луганчани давно вже забули про Голодомор 1933 року на своїх землях, вчинений північними братами. З виживших у ті часи та відомих загалу людей того краю залишилось не так багато, хіба можна назвати Патріарха Філарета, котрий єдиний вижив зі своєї родини на Луганщині, але не будемо обговорювати нині його персону, позаяк гординя на старвік у старця таки взяла верх над його титанічними зусиллями впродовж багатьох років відродження Київської Митрополії. Луганчанина хочуть втюхати волинянам неспроста, Зе-команда, знаючи що Палиця, як лідер УКРОПу і підданий Коломойському, колись отримав тут політичну перемогу на виборах, підтвердив її обранням нардепа на двох виборах до ВР на окрузі № 23, думає що ця перемога є назавжди. Тим паче, що результати останніх президентських виборів тут продемонстрували переважаючу відданість Слугам, то в декого з'явилась впевненість, що &amp;quot;русский мир&amp;quot; можна клеїти з сябрами вже і невідкладно починаючи з Волині, призначивши сюди луганського воєводу. Думаю, на цей раз Зе там отримає облизня, волиняки народ практичний, вони голосували не так за ЗЕ, як проти ПО, котрий тиснув на бурштинщиків та євробляхерів, тобто наступив на улюблений &amp;quot;мозоль&amp;quot; молодим &amp;quot;новим українцям&amp;quot;, котрі піднялися на лісі та інших схемах заробітку. Відтак, ясно одне, що діло темне і не все так просто, як планують сьогодні на Печерських пагорбах і мріють у Білокам'яній, сподіваючись на тверду як криця УПЦ МП у цьому краї. Волинь є батьківщиною вільних людей, котрі представлені у своїй історії не тільки відомим релігійним діячем часів князів Острозьких Іпатієм Потієм, але й Гедеоном Четвертинським - котрий зрадив свій православний престол і Митрополію у Києві і продався Москві за соболі та злато. Вони вільні від Тараса Боровця-Бульби на правому крилі і аж до вотчини московських релігійних діячів вищого ешелону вже у новітні часи, тому &amp;quot;незвідані шляхи Господні&amp;quot; на цій прекрасній та грішній нашій з Вами малій Батьківщині - волинській землі...
26 Листопада 2019, 01:33
Шановні комертатори, чого ж ви так вчепилися до редакції цього сайту? Вони як можуть, так і пишуть про всіляки новини Камінь-Каширщини, в тому чеслі і релігійні. Питання тут в іншому: УПЦ, яку ще називають МП, напевно років із 10 має сайт свого благочиння, працюють вони в соцмережах, і їм певно &amp;quot;до лампочки&amp;quot;, чи хтось перепощує їхні новине, адже в них і так сотні, а можливо й тисячі підписників. Питання в іншому треба ставити, чому так не працють представники інших конфесій, особливо ПЦУ, котра надіється, що світська влада все за неї зробить... А люди тепер всі мудрі, всі маютиь інтернет, і кожну інформацію перевіряють з декількох джерел, тому, якщо цей сайт хоче бути актуальним - хай публікує всякі новини, а хто жовчю сходить - зробіть щось краще, всі повчаться і буде толк в інформаційному полі нашого краю, а так...
26 Листопада 2019, 09:18
До вашого відома існує сайт Волинської єпархії ПЦУ , було б бажання і воля на те.Але коли редакдор пише»Мінестерство» та « сосудами» , то ваша правда , для нього проблема знайти ще якийсь сайт , крім благочиння МП.
26 Листопада 2019, 09:18
До вашого відома існує сайт Волинської єпархії ПЦУ , було б бажання і воля на те.Але коли редакдор пише»Мінестерство» та « сосудами» , то ваша правда , для нього проблема знайти ще якийсь сайт , крім благочиння МП.
26 Листопада 2019, 10:05
Тому і &amp;quot;жовчею сходять&amp;quot; ті шановні комента-тори, які хочуть щоб цей інтернет -ресурс ставав все кращим і кращим. І нічого дианого, що інколи проскакують не толерантні пасажі коментаторів або плмилки редакторів.
26 Листопада 2019, 11:01
Так ось ти який міфічний редактор камінь. Район , якого ніхто ніколи не бачив!!!!ну що ж , ставай все кращий і кращий во славу МП.<br/> Шановна редакція! Ще раз прошу не виділяти МП як єдину типу’‘пануючу” релігію нашого району.У нас є і інші конфесії, ви не тільки ПЦУ , але і протестантські конфесії .Тому або висвітлюйте релігійне життя району різнобічно , не перетворюйтеся у СПЖ.А якщо ваша журналістська діяльність перетворюється у перепощування з інших сайтів, то це можна і ФБ робити , великого розуму не потрібно.Тоді ви не варті називати себе журналістами , а просто «Гугл, ок»
26 Листопада 2019, 11:32
Невже, ви думаєте, що міфічний і невидимий редактор камінь.Район клацає на телефоні з помилками?:-)
26 Листопада 2019, 12:07
Слава МП вже починає в'янути рік за роком, а особливо цей процес прискорився з 2016 року, коли РПЦ не взяла участі в Всеправославному Соборі підмовивши ще кілька православних церков. І тепер після того як ПЦУ отримала Томос і процес визнання її іншими православними церквами розпочався, Кіріл московський почав лякати &amp;quot;чтоби проізошол разрив мєжду православним грєчєским і славянскім міром&amp;quot;, таким чином показав що на злодію горить шапка.