Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Мешканці села Малий Обзир на фото 1934 року
Мешканці села Малий Обзир на фото 1934 року

Мешканці села Малий Обзир на фото 1934 року

09:30 09.01.2020
2211

Волинським дослідникам вдалося знайти світлини села Малий Обзир на Камінь-Каширщині, які датуються 1934 роком.

На світлинах бачимо двох місцевих мешканців, які займаються бджільництвом. Вони одягнені в спеціальні маски, які захищають від укусів. Такі фото є справжньою рідкістю. На фото ми бачимо не звичайне бджільництво, а так зване лісове – бортництво. У певних регіонах українського Полісся цей древній промисел до цього часу зберігся майже у первозданному вигляді.


Чи знали ви, що мешканці Полісся у давні часи використовували бджіл як своїх союзників у боротьбі з ворогами. Правда перед цим бджіл треба було підготувати. Для цього їх умисно затримували у житлі, а в потрібний момент, розтривоживши, скидали вулика на землю. Саме тоді розлючені комахи усю лють зводили на нападників, повертаючи у біги навіть численні загони чужинців. Ось такі цікаві методи боротьби.


«По всьому Поліссю на високих деревах ви зустрінете вулики. Нерідко вулик або два разом укріплені між двома близько стоять деревами. Це - борти, найдавніший первісний спосіб бджільництва, улюбленого заняття древніх слов'ян - мешканців лісів. Тутешній селянин вважає гріхом ловити рої: «Бджола - Божа тварина, вільна, гріх примушувати її» - говорить він. «Бджільництво здавна становило тут значний промисел: віск вивозився через Дніпро в Грецію. Місцем годування бджіл служать тут численні галявини, вкриті вересом. Верес цвіте з 1 серпня по 15 вересня. У цей час мільйони бджіл видають гул, кружляючи над вересом і збираючи його пилок», – можна прочитати в спогадах про Полісся ХІХ століття.

Про село Малий Обзир відомо, що на початку ХХ століття тут було 22 двори і проживало 162 мешканці.Сьогодні ці фото зберігаються в США, у фондах Массачусетського університету міста Амгерст. Автором світлин є етнограф Юзеф Обребський. Саме він у 1934 році здійснив експедицію поліськими селами.

Тетяна Яцечко-Блаженко

Загрузка...
Загрузка...
Коментарі
5 серпня
Вчора
03.08.2020
02.08.2020
01.08.2020
31.07.2020