Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Фото 1916-17 років
Фото 1916-17 років

Як виглядала водонапірна вежа у Камені-Каширському 100 років тому

14:57 23.02.2020
2189

У мережі показали старе фото водонапірної вежі міста Камінь-Каширський.

Його виклав на своїй сторінці у Фейсбуці Romek Pawluk.

На світлині 1916-17 років – водонапріна вежа на залізничній станції Каменя-Каширського.

«Станція була кілька кілометрів на південь від містечка», зазначив Romek Pawluk


«Під час будівництва залізниці у 1916 році її проклали в обхід міста, бо траса залізниці продовжувалася далі (у вигляді вузькоколійки) через Любешів до Янова-Поліського (тепер Іваново). Як правило, більшість містечок лишалися за кілька кілометрів від залізниць та станцій», йдеться у дописі.


Загрузка...
Загрузка...
Коментарі

Камінь.

15:10 23.02.2020

Чогось сумніваюся що карта за 32 рік чисто російською мовою. Хіба може це було десь у той час 14 року коли Російська імперія воювала з Австроугорщиною і мала свої кари під час бойових дій за Захід Волині. Але як правило карти друкувалися на основі місцевих говірок.

Mehun

22:23 23.02.2020

А що совіти карти не друкували?

Камінь.

22:58 23.02.2020

"А що совіти карти не друкували?": совіти може за 32 рік не друкували оскільки тут ще була Польща.

Mehun

08:31 24.02.2020

А що польсько-совітської війни не було, будьонвська конна армія нвмання ло Варшавичуть не не дойшла?

Онуфрій

10:40 24.02.2020

Ця водонапірна башта, що розташовувалась майже/недалеко навпроти залізничного вокзалу через колії, наповнювалася водою з річки Цир, на котрій одночасно з будівництвом приміщення вокзалу спеціально облаштували "водокачку" та поглиблення для неї у самій річці. Вся ця споруда у комплексі з "вокзалом" була невід'ємною частиною і місцем "зростання" та забав місцевої дітвори та підлітків, особливо у літньо-осінній період, коли залізницею відправлялася сільгосп-, лісо-, та інша продукція, а дві заготівельні контори працювали цілодобово. Запечена підлітками пізнім вечором насухо або з сіллю чи з шкварками у перевернутому догори дном відрі помита картопля, якої навкруги було сотні тонн для відправлення на Донбас чи в Росію, з домашнім салом-беконом, помідорами, огірками та інше добрисько - це той цимес дитинства і своєрідна романтика, що не забувається ніколи. Не раз спрагу від спеки чи запеченої вечірньо-нічної бульби хлопчаки гамували водою з "колонки" від башти чи водогону з водокачки у вокзальному сквері, яка добувалася за допомогою ручної помпи. Башту, якщо мені не зраджує пам'ять, зруйнували десь після 1985-88 років, оскільки паровози замінили дизельними тягачами і потреба у воді для побутових справ на залізниці вже задовольнялася міським водогоном.

Камінь.

16:36 24.02.2020

"Ця водонапірна башта, що розташовувалась майже/недалеко навпроти залізничного вокзалу через колії": якщо придивитися то ця башта знаходиться просто десь біля колії, оскільки позаду бачимо паровоз. Як вона наповнювалася у той час 14-16р.р. то не знати як, оскільки та споруда (водокачка), що стоїть біля річки яку прив"язує автор цих слів за зовнішнім виглядом набагато кращої якості, тобто вона з цегли або десь з такого матеріалу. Скоріше всього що ця "тама" як ми говорили у дитинстві була побудована десь у часи загального осушування боліт приблизно 50-60 років коли від залізнодорожного мосту до маслозаводу проводились роботи з розширення русла річки. У цей час очевидно було побудовано на стику двох вітків Циру своєрідне розширення яке було обкладене плитами та ще одне розширення напроти тієї самої водокачки. Сама вода напевно не могла наповнювати самотьоком водонапірну башту оскільки плесо річки було набагато нижче від рівня колії, про те у час 50-60-70 роки дійсно вода йшла до водонапірної башти з русла але по-моєму не з самого русла, а з скважин до тієї башти яка й тепер стоїть на місці.

Марко

17:42 24.02.2020

Юрій ви ж там, на Радянській, свій в дошку, а в мене лише тітка там мешкала, тому я не в курсі. Так де ж конкретно та башта стояла? Нині там садиба якогось ґазди? Покійний батько говорив, що там файна була вода, то мабуть вона була не з річки? Будь-ласка. Буду вдячний. Влітку можемо на каву сходити в генделик Домарецького.

Камінь.

18:25 25.02.2020

"в мене лише тітка там мешкала, тому я не в курсі.": про цю башту що на фото говорять у дописі як про те, що вона стояла біля залізнодорожної станції безпосередньо. У далині на фото з лівої строни стоїть напевно паровоз, скоріше всього тому це башта біля колії. Цієї башти як на фото вже немає але дійсно на приблизному її місці стоїть металева якщо взяти до уваги що фото було здійснене з місця залізнодорожної станції. Та "водокачка" про яку говорите ви то вона на скільки я пам"ятаю мала вигляд будинку. Вона тепер і до цього часу. Живе у цьому будинку приватна сім"я але не факт оскільки я точно не знаю, оскільки поряд був ще один будинок тому чи точно у тій "водокачці" живуть то я незнаю. Ось із тієї "водокачки" і качали воду до залізнодорожної станції за радянського часу до металевої башти яка стоїть і дотепер. Про те існує версія що це фото можливо Ковельської башти яка точно повторяє обриси що на цьому фото, тому ще не ясно.

Марко

19:15 25.02.2020

Дякую Юрій за башту. З мене кава.

Камінь.

20:01 25.02.2020

"Дякую Юрій за башту. З мене кава.": побачимося якщо вважаєте можливим. Цікаво знати все-таки хто такий "Марко".

Марко

10:13 26.02.2020

Ви,-Юрій, знали мою тітку, а таємничий Хрін мого двоюрідного брата (вони вже покійні). Тому все відносне.

Камінь.

10:38 26.02.2020

Якщо бажаєте то давайте зустрінемося в соціальних мережах.

Марко

12:32 26.02.2020

Добре. На сторінках фейсбук нашого відомого земляка можемо познайомитися. Ви і я його знаємо. Він з Волі.

Хрін- Маркові

13:12 26.02.2020

Пане Марку, троха краще формулюйте, бо з частини речення "...таємничий Хрін мого двоюрідного брата (вони вже покійні)", дехто може зрозуміти, що на сайт прийшло полегшення і Хрін вже не дорікатиме декому за ватність, церковну колаборацію та інші деструктивні речі у житті наших земляків. )) Та й про якого Вашого "двоюрідного брата" я колись вів тут мову та хвалився Вам про знайомством з ним? Хоча всі ці дрібні речі не суть важливі в ретроспективному огляді залізничної станції та її водонапірної башти. Коментатор Камінь, як мешканець вул. Радянської і району "станції" багато чого знає, але, як завжди, щось або плутає, або не знає досконало. Для прикладу, хто тут вів мову про те, що башта на фото якимось чудом "Сама вода напевно не могла наповнювати самотьоком водонапірну башту оскільки плесо річки було набагато нижче від рівня колії,"?? Камінь собі придумав, сам себе і заперечив - який самотьок? ! Та й назва об'єкту "водокачка", яка була побудована на березі річки Цир, останнім механіком котрої був син старого Хмелярського, каже, що воду "качали" насосами, які приводились в рух якоюсь машинерією, скоріше всього дизелями, пізніше електромоторами. Башта ж була для запасних, резервних об'ємів води на випадок несправності основної системи подачі води, у т.ч. і артезіанського походження. Бо вода піднята на висоту близько 20 м у відносно колії у башту в штатному режимі, могла при аварії чи іншій причині вже "самотьоком" потрапляти за призначенням до паровоза чи в пасажирські вагони для пиття та окремо для потреб кльозетів. Саме артезіанська вода з ручною помпою була напрочуд чиста та смачна на Вокзалі, а на рівні перону поміж коліями були окремі крани, до яких приєднували діряві шланги і помпували воду за потребою. Цей район "Станція" ми пацанами з центральної частини міста добре знали, до в літню спеку було лишень два місця у Камені для купання - басейн і Тама - відносно глибоке місце до 2 м , що штучно утворено саме біля водокачки. А те, що Камінь називає "бетонні споруди", збудовано в 70-і, коли ПМК-70 вгробило Цир і його окрасу - пічкурів, минів та раків, іншу живність випрямленням русла. Після цього "пакращення" міський басейн вже не наповнювався у природний спосіб водою з річки і і до нього протягли труби з золотою артезіанською водою. Цю дурість хоче ще раз реінкарнувати й Бондар, котрий, за великим рахунком, приніс місту більше шкоди, аніж користі, роздавши землю без врахування перспективного плану розвитку самого міста, плавно перетворивши його у велике село чи селище і заблокувавши утворення тут ОТГ... Я вже мовчу про "погодження" на спотворення автентичної Іллінської церкви, яка мала статус пам'ятки, під виглядом ремонту "на псковские мотивы"

Марко

16:55 26.02.2020

Дякую пане Хрін за опис води, який збігся з описом колись наведеним мені покійним батьком. Двоюрідний брат мабуть тут недоречний, бо вже понад 8 років покійний, Царство йому Небесне (ви його молодість згадували із гумором, чи може сарказмом).

Марко

17:02 26.02.2020

Щоб вода потрапила до басейну, була гребля з кладкою в бік лазні (кленів, де райкомівець Подшивалкін грав у карти з місцевими молодиками (клени ще досі ростуть, нині вони великі, превеликі)). Так під греблею також купалися.

Камінь.

19:42 26.02.2020

"Саме артезіанська вода з ручною помпою була напрочуд чиста та смачна на Вокзалі": здаєте свої позиції, оскільки пам"ятаю що ви мені говорили що вода у Камені по руслу річки не може бути чудовою, якщо згадаєте той час коли я розписував ЇЇ чудові якості і в тому числі з артезіанських що з Продовольчого заводу. Потім дійсно вже не треба було Вам тулити сюди спочилих, оскільки Вас воно не стосувалося. Але що було у Польський період біля річки напевно вже ніхто не скаже, оскільки ця "тама", розбудовувалася у радянський період. оскільки мало ймовірно що вона качалася дизелем у 16-18р.р. минулого століття але й можливо іншим способом про який вже ніхто також не скаже.

Хрін- Каменю

19:53 26.02.2020

Будьте уважні при читанні, бо на старші роки це потрібно хоча б для того, аби хтось нас не запідозрив у старечій деменції... ))
А тепер по-суті зауваження про мої "косяки" щодо якості води. Цитує себе: "Башта ж була для запасних, резервних об'ємів води на випадок несправності основної системи подачі води, у т.ч. і артезіанського походження. " Звісно, що річкова вода з качиним послідом і залишками прання білизни не може розглядатися у порівнянні з артезіанською в питаннях смаку і для пиття. Тому жодних розбіжностей у своїх !!! коментарях я не бачу ))

Камінь.

20:42 26.02.2020

"Тому жодних розбіжностей у своїх !!! коментарях я не бачу ))": отже ви згадали ту ремарку про яку ви мені у свій час говорили але у той час коли я висловлювався я не мав на увазі з поверхневих вод але тільки у тому сенсі що побіля русла на глибину артезіанських скважин. Не треба бути таким зарозумілим хоч би для себе.

Марко

22:30 26.02.2020

Юрій явно упереджений до пана Хріна. А земляка, який п'є бурбон лише зрідка злегка критикує.

Хрін- Маркові

12:38 27.02.2020

Дякую за підтримку ))
Ми з Каменем у цілому живемо дружно, принаймні я так вважаю. Звісно, що якби я ще й підтримував його, скажімо, у консервуванні назви його рідної вулиці Радянська, аби я свого часу на самих початках народження політсили УКРОП не дорікав йому за боготворіння політичного утворення під орудою жуліка Корбана, яке має таке ж відношення до українського патріотизму, як морська свинка до моря, то загалом ми були б дружбанами. Але час все розставляє на свої місця... Я його поважаю, скажімо, за наміри розворушити наших поліщуків, розумію, що інколи можна і погрітися у теплих променях того чи іншого політичного "сонця", бо це наше "фсьо" і треба за щось жити, але ж те тепло часто оплачується майбутнім нашого краю, нашою державністю та, врешті, спокоєм. А так "все харашо, прєкрасная Маркіза"... Хоча, колись казали, що істина народжується у спорах, тому й сприймаю наші теревені як данність. Тим паче, що ж і я далеко не дарунок на свято ))

Марко

13:11 27.02.2020

Дякую пане Хрін. Я до життя ставлюсь за принципом "Мені ніхто нічого не зобов'язаний". Цей принцип добрий тим, що я наперед готовий до проблем та до власної активності, щоб їх розв'язати. Відповідно нема на кого ображатися навіть, коли утискаються мої інтереси. Тому Юрій для мене людина, яка навмисно погано не робить, а така за природою своєю. Поганий принцип тим, що не дає можливості досягти достатку та впливових друзів.

Хрін- Маркові

13:47 27.02.2020

Це Ви мудро написали. Я також намагаюсь жити без образ, розумію, що більшість людей, дещо змінивши наведу вашу цитату - "... навмисно погано не роблять, а є такі за природою своєю". Разом з тим, не претендуючи на істину, я намагаюся висловити і своє бачення ситуації і мені, здається, допомагає у цьому позапартійність, мене на нинішньому етапі турбує державність України, як така. А якщо буде своя держава, то люди, можливо, за біблейських 40 літ блукання пустелею зрозуміють, що з раба потрібно колись перетворюватися на доброго і працьовитого самарянина, бо ніхто тобі не подарує щастя і долі, тим паче, коли ти голосуєш за гроші, переконуєш людей у тому, чого не розумієш сам, чи коли капітан твого підводного човна управляє їм дистанційно, наприклад з Москви...

Марко

14:34 27.02.2020

Дякую. Добувати торф для поліщука погано, бо городи пропадуть. Переробляти ліс як в цивілізованих країнах погано, бо не вкрадеш, а простіше організувати виробництво стрічкопильних верстатів на приватних підприємствах або самому їх ліпити, щоб дядьки по селах ліс зводили на палети, чи штахети. Бурштин помпувати із-під коріння сосен за аналогією золотої лихоманки. У школах звести до абсурду природничі предмети, а більше займатися художньою самодіяльністю або м'яча ганяти, чи навколо Озюрка змагатися в орієнтуванні на місцевості. За таких обставин не буде в Камені підприємства по комплексній переробці торфу, не буде комплексної переробки деревини, або виробництва меблевих заготовок і т.п., не буде Шабліовських, Л. Українок та навіть Корсаків... Тому й не дивно, що на нових могилках на Волі половина могил чоловіків 40-річних, гроші заробляють у Росії або Польщі, бо вдома не заробиш, а для маніпуляторів свідомістю місцевих та російськоцентрованих, хоч греблю гати. Цивілізаційний потяг далеко впереді і доганяти його поліщукам мабуть й не потрібно.

Камінь.

15:04 27.02.2020

"бо це наше "фсьо" і треба за щось жити,": я не маю до них жодного стосунку, а тим більше не заробив, не заробляю у них жодної копійки. раніше виступав у підтримку їхньої політсили тільки з двох міркувань. Перший це Повіт, друге розворушити те корупційне кубло що вже встоялося тут, а далі ні ви ні я не зможемо щось вдіяти, оскільки не можемо впливати та вік не дозволяє щось зарадити у майбутньому.

Хрін -Каменю

16:23 27.02.2020

Так те фсьо не є персональним, скоріше узагальненим, воно торкається більшості нашого люду. Ви хоча б не байдужі, намагаєтесь, як і ми, у силу свої знань, переконань і можливостей якось впливати на нинішні процеси заради кращого майбутнього. Те, що Ви не продажні - це факт, інакше би десь, у якомусь партійному симулякрі районного масштабу строчили б звіти у Київ про звернуті гори і неабияку підтримку цієї партії на Поліссі. Тому, не переймайтесь, я колись писав, що якби Вас не було на сайті, то варто було б когось схожого придумати, оскільки через ваші дописи все ж таки проливається якась середньостатистична позиція нашого люду. Мене ще більш не люблять, щоправда не мають чим та історичних аргументів заперечувати і це також результат... ))

Людина

00:27 28.02.2020

Це просто пі...ць якийсь, ане коментарі по темі.

людині

09:16 28.02.2020

а нічого не мокре від того пі...ця?

9 квітня
Сьогодні
Вчора
07.04.2020
06.04.2020
05.04.2020