20 серпня в історії Каменя-Каширського: УПА звільнила місто від нацистів

20 Серпня 2017, 08:40

20 серпня 1943 року воїни Української повстанської армії звільнили від нацистів місто Камінь-Каширський на Волині.

 

Нацисти закріпилися у центрі міста на узвишші зі старовинними будівлями, що мало народну назву Гірка. Тут була військова база, звідки окупанти часто обстрілювали українські села, виїжджали на грабування українського населення.

Наступ на Камінь-Каширський повстанці планували заздалегідь, провівши детальну попередню розвідку в місті. Командир загону УПА «Озеро» Юрій Стельмащук (псевдо – Рудий) залучив до спецоперації курінь Павла Климука (псевдо – Назар, Крига), дві сотні УПА під керівництвом Івана Климчака (псевдо – Лисий) і Тихона Зінчука (псевдо – Кубік).

19 серпня повстанці підійшли у ліс за 12 км від міста. В ніч на 20 серпня спеціально відібрані добре загартовані у боях 30 вояків УПА з куреня Назара під керівництвом командира Дмитра Казвана (псевдо – Черник) напали на укріплення німців на Гірці. За пів години укріплення було захоплене, а нацисти стягували допоміжні сили з околиць міста. Тоді в наступ пішли основні частини УПА. Два важкі вибухи з повстанської зброї сколихнули Камінь-Каширський, «заклекотали» кулемети. Оточення німців із підніжжя Гірки відступило, а ті, які відстрілювалися з будинків – здалися. На світанку бій стих. Повстанці перемогли і здобули цінні трофеї: понад 20 тис. набоїв, 5 кулеметів, 4 машини, понад сотню пістолетів, 16 друкованих машинок, 4 радіоприймачі, 11 коней з сідлами, 7 мотоциклів, 1 легкову машину, 15 полонених і багато продуктів. Ворог втратив понад 100 чоловік вбитими.

Мешканці міста радо вітали повстанців, повідомляли їм про розташування нацистів у районі. Полонені нацисти на допитах зізналися, що спалили 2500 тисячі мешканців українського села Кортеліси. За це німців покарали прилюдним розстрілом.

Надвечір повстанці вирішили доправити трофеї до основної бази УПА і залишили Камінь-Каширський.

 

Леся Бондарук,

Український інститут націонлаьної пам’яті





 

Детальні спогади учасника бою за Камінь-Каширський хорунжого Мрії.

 

Джерело документу  – Електронний архів українського визвольного руху