Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Камінь-Каширський: аграріям району розповіли, як слід розвивати сільськогосподарську кооперацію

19:56 06.03.2018
821

Сьогодні, 6 березня 2018 року, у стінах райдержадміністрації відбувся інформаційний семінар на тему: «Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив: можливості, перспективи розвитку малих та середніх виробників».

Про це повідомляє сектор з питань внутрішньої та інформаційної політики апарату райдержадміністрації.

Із 1 грудня 2017 року в області розпочав роботу Проект «Ключ до успіху. Покращення економічної ситуації в сільській місцевості Волинської області України і Брестської області Республіки Білорусь шляхом розвитку сільськогосподарської кооперації» в рамках Програми територіальної співпраці країн Східного партнерства Білорусь – Україна.

Партнерами Проекту є громадська організація «Волинська обласна аграрна дорадча служба» та департамент агропромислового розвитку Волинської облдержадміністрації.

Отож модератори даного Проекту розповіли про його важливі аспекти.

Серед присутніх у залі – працівники управління регіонального розвитку та інвестицій райдержадміністрації, сільські голови, аграрії району. У семінарі взяв участь перший заступник голови райдержадміністрації Олександр Михалік.

Із привітальним словом звернувся до присутніх голова районної ради Віктор Сус:

– Сьогодні в Україні аграрний бізнес набирає обертів, зокрема чільне місце відводиться саме виробленню сільськогосподарської продукції. На теренах нашого району є декілька фермерських господарств та особисті селянські господарства. Однак, аграрний сектор нашої держави поступово переймає європейську практику господарювання. Як приклад – об’єднання індивідуальних власників у кооперації, котрі будуть конкурентоспроможними на ринку. Переконаний, в цій залі зібралися люди, які зацікавлені в тому, аби їхні території розвивалися. Тому, без сумніву, в ході даного семінару можна почути багато корисної інформації.

Так, відповідно до робочого графіку спершу виступив регіональний консультант проекту «Аграрні розписки в Україні» у Волинській області Сергій Мазурик, проінформувавши про переваги аграрних розписок, їх види тощо.

До слова, аграрна розписка – документ, який містить обіцянку поставити майбутню сільськогосподарську продукцію або сплатити отримані внаслідок її реалізації кошти задля сьогоднішнього отримання ресурсів (фінансових, товарних чи у вигляді наданих послуг/виконаних робіт), необхідних для ведення сільськогосподарської діяльності. Усі укладені аграрні розписки можна відслідковувати у Реєстрі аграрних розписок.

Потому у рамках Проекту «Ключ до успіху» учасники заходу говорили про:

  • обласну та державну програми підтримки фермерських та особистих селянських господарств;
  • процес організації кооперативу, внутрішні економічні відносини в кооперативі, управління обслуговуючим кооперативом;
  • бізнес-планування в обслуговуючому сільськогосподарському кооперативі;
  • технології вирощування овочів та ягід.

Координатор Проекту «Ключ до успіху» Наталія Козак переконана, що цей Проект дасть змогу наблизитися до європейських стандартів і практик в агросфері.

Варто зауважити, що суть кооперації полягає в об’єднанні одноосібних селянських господарів задля спільного виготовлення продукції, зберігання, переробки та реалізації у великих партіях.

Коментарі

Камінь

20:53 06.03.2018

Він сьогодні говорить про аграрний бізнес як ключ до успіху. А де ти був п"ятнадцять років поспіль неборако. Я б на твоєму місці згорів би з сорому.
Ось вам як роблять люди:"Кейс №2. Громада, що запровадила молочну кооперацію
(село Заболотці, Львівська область)

Мотиви вибору напрямку
Село Заболотці знаходиться на відстані 18 км від районного центру – міста Броди Львівської області. В селі проживає близько 1 тис. осіб. З серпня 2015 року село стало центром Заболотцівської об’єднаної громади (3,2 тис. осіб, 10 населених пунктів).

Ініціатори змін та участь партнерів
У 2008 році голова села Марія Дискант зібрала ініціативну групу, яка подала проект з покращення пасовищ у Заболотцях. Партнером проекту виступило Канадське агентство з міжнародного розвитку (CIDA). За умовами проекту, всі пасовища необхідно було окультурити. Спочатку це викликало лише негативні емоції селян, але люди почали виходити на пасовища, викорчовували кущі, підживлювали землю спеціальними добривами, огородили територію. Невдовзі 28 гектарів пасовищ привели до ладу та встановили на них електропастухи.
Це стало поштовхом до розбудови громади та розвитку кооперації. У червні 2011 року створено сільськогосподарський обслуговуючий кооператив (СОК) «Покрова», який займається заготівлею, охолодженням та реалізацією молока. Рішенням громади кооператив очолила колишня доярка місцевого агропідприємства Любов Клубок. «Селянам невигідно займатись індивідуальним господарством. Хто живе неподалік міста, той продає сільськогосподарську продукцію на базарі. Більшість людей тим часом залежить від посередника, який за безцінь скуповує у них продукцію. Ми старались боротися з цим, бо важливо, щоб людина могла продати молоко і забезпечити себе», – ділиться враженнями про початок роботи кооперативу пані Любов.

Перелік та хронологія здійснених заходів
Перед вступом до кооперативу всі члени в обов’язковому порядку пройшли навчання та тренінги з догляду за худобою та придбали по дві корови.
Далі заболотчани взяли участь у конкурсі на отримання ще одного гранту. «Було вісім претендентів, але ми перемогли й одержали значну фінансову підтримку. Проте не обійшлося без прикрих несподіванок – держава теж виділила 40 тис. грн, але не змогла їх одразу нам дати, запропонувала взяти кредит у банку з умовою, що його покриє. Але відсотки довелося сплачувати кооперативу», – розповідає Марія Дискант, голова села Заболотці.
Відповідно до гранту СОК «Покрова» все ж одержав холодильну установку, придбав електричну косарку, прес для складування сіна, інструменти для догляду за пасовищами, аналізатори якості молока тощо.
«Ми подолали чимало бюрократичних перепон під час реєстрації кооперативу», – каже Марія Дискант.
Кооператив починався з 50 членів із трьох сіл. Наразі організація збільшилась у п’ять разів. До заболотчан поступово долучилися й мешканці з інших сіл, зараз кооператив розрісся фактично на піврайону – у проекті беруть участь 11 громад, постійно відкриваються нові пункти збору молока (зараз їх 16), у господарстві налічується вже 247 гектарів пасовищ. Члени кооперативу доглядають за пасовищами, самотужки заготовляють сіно для худоби, випасають її. Мають вони й постійних замовників продукції. Щоденно зусиллями кооператорів заготовляють 5-7 тонн молока та продають його місцевим молокозаводам.
Кооператив надає послуги з очищення, охолодження, збирання та лабораторного аналізу молока. Крім того, СОК займається й іншою господарською діяльністю – транспортними послугами, косінням, тюкуванням сіна та ін.

Об’єм залученого фінансування та його джерела
У 2016 році проект «Розвиток молочного бізнесу в Україні» (за кошти Уряду Канади) надав новий поштовх розвитку кооперативу. Громада відчула потребу у реєстрації неприбутковості СОК. «Спочатку нас не хотіли реєструвати та надати статус неприбутковості. Довго довелось переконувати районне начальство та пояснювати, в чому суть кооперативу» – каже Любов Клубок. Але це тільки переконало ініціаторів у правильності вибраного шляху.
Також почали розвиватися сімейні ферми: відразу 10 молодих родин отримали безвідсоткові кредити на придбання худоби та доїльних установок. Було також виділено кошти від держави – 40 тис. грн (у якості покриття тіла кредиту у банку, відсотки сплачував кооператив).

Труднощі у процесі реалізації та варіанти їхнього розв’язання
Певний час існувала проблема з якістю молока, яке здавали окремі господарі. Але вона зникла після придбання спеціального обладнання для визначення жирності молока.
Пізніше почали виникати проблеми з конкурентами – кооператив платив своїм членам вищу ціну за молоко, ніж заготівельники, які працювали на різні комерційні структури. В окремих селах конкуренти навіть погрожували вивести обладнання з ладу. Завдяки позиції громади таких «добродіїв» проганяли з села.

Досягнуті результати
Зараз СОК «Покрова» є однією з візитівок Бродівського району та Львівщини. Саме сюди привозять важливі урядові та міжнародні делегації, засновники кооперативу діляться досвідом та історією успіху з екранів телевізорів та на газетних шпальтах. Кооператив забезпечує офіційною роботою майже 130 жителів Заболотців та навколишніх сіл – заготівельників молока, водіїв, трактористів. Крім того, близько 250 сімей з 11 навколишніх сіл щодня здають молоко в приймальні пункти кооперативу, отримуючи таким чином стабільний дохід.
Ефективна робота кооперативу, яка згуртувала місцевих жителів, дозволила створити першу в Україні об’єднану громаду (Заболотцівська ОТГ першою серед громад України провела реєстраційні дії в новому статусі). Зараз кооператив та орган місцевого самоврядування є надійними партнерами у розвитку громади.
Починаючи з 2014 року кооператив дав розвиток ще одному напрямку діяльності – сімейним фермам, яких зараз в кооперативі нараховується десять.
Тобто саме створення кооперативу було тією стартовою точкою, яка згуртувала громаду, дозволила їй повірити у власні сили, зупинила «рух до занепаду». А вже після початку реформи децентралізації кооператив разом із новоствореною ОТГ взяли на себе відповідальність за розвиток 10 населених пунктів, які увійшли до Заболотцівської громади.

Рекомендації для майбутніх реплікантів моделі
Головною рекомендацією є те, що сільським громадам варто організовувати кооперативи. Адже досвід успішного функціонування СОК «Покрова» демонструє, наскільки важливим для розвитку сільської території є наявність можливості збуту продукції, яку дають зв’язки кооперативу. Якщо в цьому процесі задіяна громада, а не лише комерційна структура, то крім економічних вигод з’являються й соціальні результати.

Алгоритм створення моделі молочної кооперації
Крок 1. Розробити та реалізувати проект з окультурення пасовищ.
Крок 2. Створити сільськогосподарський обслуговуючий кооператив.
Крок 3. Зареєструвати неприбутковість.
Крок 4. Закупити корів та провести навчання для всіх учасників кооперативу.
Крок 5. Придбати необхідне обладнання: холодильну камеру, електричну косарку, прес для складування сіна, інструменти для догляду за пасовищами, аналізатори якості молока тощо.
Крок 6. Визначити правила збору молока для селян.
Крок 7. Знайти ринки збуту.
Крок 8. Налагодити транспортування молока до покупців.

Додаткова інформація за посиланнями:
Народитися знову: чотири історії сіл, що процвітають завдяки кооперації: http://agravery.com/…/naroditisa-znovu-cotiri-istorii-sel-s…
Долаймо хаос, щоб не заважав!: http://www.viche.info/journal/3824/
Кооперативні ватажки: як згуртувати людей навколо ідеї працювати разом: https://info.shuvar.com/…/Kooperatyvni-vatazhky:-yak-zhurtu…
Кооперація на селі: українцям пропонують створювати індивідуальні господарства: https://galfinance.info/…/kooperacziya-na-seli-ukrainczyam…/

Контакти:
Заболотцівська сільська рада, сільський голова Марія Володимирівна Дискант +380326636334
Попрошу редактора не витирати усі на його думку дані про цих людей.

Каменю

07:27 07.03.2018

Що там каденчуку заплатив за інтернет?

Думка

09:27 07.03.2018

Розвалили колгоспи та СВК... і знову кооперативи? У чому різниця? Можливо, у свободі від можновладців, від свавілля голів колгоспів і партійних босів? Тоді геть надбудову, у тому числі цих словесних безруких консультантів.

Камінь

09:50 07.03.2018

Чому виникає знову на поверхню слово кооперація. ТОму що у цьому непростому світі ніхто до Вас не прийде допомагати обвлаштовувати свій власний дім зі своїми грошима. Усі як будь-то чекають допомоги від держави або більш-менш від заможних людей але не розуміють того становища що крім нас горемичних існує ще більше місць які можуть вважатися кращим місцем для вкладів фінансів від нашого. Крім того поглянути на Нас з боку то є очивидним той факт що Ми маємо гірший варіант ніж інші з кращими землями до доступом до трудових та інших ресурсів тому все-таки не слід опускати руки й тому слід об"єднувати зусилля на цьому поприщі. Тільки спільними зусиллями, користуючись кооперацією з іншими членами села або регіону зможемо вилізти з цієї ями. Тільки разом Ми зможемо налагодити своє життя. По-одинці як правило Ми нічого не зможемо.

21 червня
Вчора
19.06.2019
18.06.2019
17.06.2019
16.06.2019
15.06.2019
14.06.2019
13.06.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин