Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
ВУкраїні з’явилося 299 ОТГ
ВУкраїні з’явилося 299 ОТГ

Децентралізація на Волині: як з кількості досягти якості

15:38 15.12.2017
705

Об’єднання громад – одна з небагатьох українських реформ, яку суспільство сприйняло і активно включилося до процесу. Про те як з цим жити далі обговорювали 12 грудня у Луцьку під час форуму «Регіональний розвиток Волині в контексті децентралізації».

У ТЕМПІ ВАЛЬСУ

У цьому році в Україні з’явилося 299 об’єднаних місцевих самоврядувань. Волинська область входить у п’ятірку областей, які заповнюють максимальну кількість території і є спроможними.

«Реформа децентралізації є успішною в Україні. Нам кажуть, що ми, українці, зробили великі кроки в цьому напрямі. Європейські партнери стверджують, що в них цей процес зайняв би довше часу. А в деяких країнах, вони впроваджують місцеві самоврядування й сьогодні», – про це зазначив Анатолій Пархом’юк.

Про те, що українці дуже швидко впроваджують цю реформу говорив і президент «Фундації ініціатив менеджерських» Павел Прокоп з Любліна.

«На Волині реформа децентралізації відбувається дуже добре з погляду кількості територіальних громад. Якби процес добровільного об’єднання громад розпочався не 3 роки тому, а 25 років — то все б виглядало по-іншому. Так, Польща є 13 років повноправними членом Євросоюзу, але початком усього нашого розвитку — реформа місцевого самоврядування. Ми захоплені тим, як ви стигли це зробити за такий малий період. У Польщі ми на це мали 27 років. Ми бачимо, що ви не витрачаєте час, а швидким темпом розвиваєтеся. Я протягом багатьох років був скептичним щодо добровільності об’єднання громад. У Польщі затверджували географічні громади і надавали їм місцеве самоврядування. Але чим довше я спостерігаю за цим процесом в Україні, я переконуюся, що такий процес є цінним, бо спричиняє демократію з низів».


МОЖЛИВОСТІ І ЯК ЇХ НЕ ПРОФУКАТИ

Та реформа децентралізації стосується більше не кількості, а якісної спроможності територіальних громад. Так, зараз зростають надходження до місцевих бюджетів. У 2017 році частка місцевих бюджетів у зведеному бюджеті України становить 49,3%.


Іван Лукеря, координатор Центрального офісу реформ за Мінрегіону, переконував, що децентралізація створює можливості для місцевого самоврядування приймати рішення автономно в управлінні територією й наданню послуг. Щоправда, ОТГ ще не навчилися користуватися цією автономією. Наприклад, жодна громада не вклалася у дедлайн подачі проектів на фінансування коштом державного фонду регіонального розвитку.


«Реформа децентралізації полягає у якості життя громад. Люди повинні відчувати себе в безпеці, з покращеною екологією води й повітря, з чистим довкіллям, жити довго й мати міцне здоров’я, – пояснював Маркус Бранд, радник із питань демократичного врядування, керівник стратегічного департаменту програми розвитку ООН. – Ми затвердили прогресивну і стійку програму у 2015 році, куди приєдналися всі члени ООН. У її концепції ми старатимемося зробити великий крок у сталому розвитку до 2030 року. Реформа децентралізації, яка успішно впроваджується на Волині, є тією платформою, де ми будемо втілювати цілі сталого розвитку. Це означає створення робочих місць в області, хороших навчальних закладів навчання, і впровадження гендерної рівності. Я радий чути, що Волинь є першопрохідцем у цій сфері. Дуже важливо знати те, що ви не мусите чекати від центральних органів вказівок. Оцінюйте свій потенціал і ресурси, які є у вас у наявності й дійте. Програма розвитку ООН продовжуватиме співпрацю з Волинською областю й з усіма місцевими організаціями, які захочуть узяти участь».

Поляк Павел Прокоп відзначив, що Україна рухається у правильному напрямку, але іноді не дуже логічним чином.

«Відверто кажучи, нам як полякам є незручно вас критикувати. Але, якщо дозволите висловлю кілька роздумів, адже Україна не буде мати ближчих кращих сусідів. Перша річ, яка нас дивує, що гроші об’єднаних територіальних громад зберігаються на банківських рахунках дещо задовго. З погляду інфляції – це не завжди раціонально.Зверніть увагу на можливості співпраці між собою. Наприклад, 15 громад із нашого воєводства об’єдналися і збудували сміттєпереробний завод».


Артур РОМАНЮК

Коментарі

Хрін

10:13 16.12.2017

Темпи трансформації громадської думки, у т.ч. і щодо ОТГ, у великій мірі залежать від перших керівників району, рівня активності його інтелігенції, а це насамперед медики освітяни, культпрацівники та інші. Я не перший рік про це кажу на сайтах району, але через це Хрін поганий, бо пхає всюди свого носа. Скільки разів я критикував практику одночасного ходіння у колективи обох голів райадміністрації та районної ради, навіть за банального святкування, скажімо, Дня працівника лісового господарства чи чогось іншого. Ці два лідери району мали б шастати селами, колективами підприємств, установ, організацій та нести слово новизни нашого життя до місцевих керівників, депутатського корпусу сільрад, працівників різних галузей, простих людей на зустрічах незалежно від їх форматів. Чимало можливостей у переконанні людей є на сесіях районної ради, на робочих нарадах з освітянами, медиками району. Але ж краще за стандартним сценарієм - приїхати обом, вручити грамоти, привітати керівників, визначених наперед людей, розкланятися, випити для "пристойності та статусу" чаю з медом чи ще з якоюсь там, скажемо, м'ятою і відбути додому з почуттям виконаного обов'язку. Нині тяжка, невдячна і не проста пора для нас всіх, тим паче для очільників району. І цим я не хочу їх принизити, і для цього нема потреби, адже результати роботи, що називається, лежать на поверхні. Моя мета - розбудити людей від летаргічного сну чи лунатизму, коли людина ніби ходить, їсть, щось робить, але у дійсності спить! Через своїх представників різних галузей керівники району мають нести до людей новизну, залучати фахівців з області та Києва, це має стати чи не щоденною першочерговою їх потребою, інакше ми завжди будемо плентатися у хвості історії та суспільного поступу. Панове, схаменіться нарешті...

До Хрона

08:58 17.12.2017

Ви як завжди мудро сказали, але Вас почули?

Хрін для 08:58 17.12.2017

10:28 17.12.2017

Звісно, що не почули! Але це ж не значить, що потрібно набрати у рот води... Перефразовуючи/переосмислюючи метафоричні слова Роберта Рождєстенського, які викарбувані на стелі Обеліску Слави у Камені -Каширську "Це потрібно не мертвим, це потрібно живим...", скажемо, що я звертаюсь не до "мертвих та сонних", я волаю до ще живих у широкому розумінні цього слова земляків. А ті, що сплять чи ходять, як лунатики, навряд чи коли почують сказане, їм, переважно, сняться солодкі сни з минулого. Бо ще у вересні ц.р. на цьому сайті я писав в полеміці про Кухтея, котрого багатьом значно легше штурхнути в спину за минуле, аніж звернутися до сьогоднішніх керманичів:

"23:01 13.09.2017
Та яка образа? Ще я собі тільки душу не гриз через чиюсь позицію, яка має право на існування... Совкова влада вже давно отримала свою оцінку, канула в Лету і давати підсрачники чи дулі навздогін можна, але не зовсім продуктивно та ефективно. Пройшло 25 років, є потреба і шанси щось зробити хоча б на рівні району, в селі, але ж "недоторканні", бороньбоже, аби не образились керманичі на критику. Хвалити буде дружина вдома, а люди ніколи владою не будуть задоволені, така їх диспозиція. Я розумів коли обидва Сус і Дунайчук якийсь час попідручки ходили у маленькі колективи на незначні події, бо ж треба новоспеченому керівнику району троха обтертися і познайомитися ближче з керівниками. Але ж скільки можна проходити курс молодого бійця? Чому не об'їхати кожне село за графіком і зустрітися з громадою, війтом, батюшкою-матушкою, аби отримати результат щодо ОТГ. Кудись, можливо, й двічі-тричі щоб зрушити село зі стану сплячки та очікувань, поговорити про мобілізацію те ж оздоровлення, за яке критикують, почути думку людей. А про 40 чи 50 незаоблікованих пилорам у одному селі - це що треба мати неабиякі повноваження чи здібності? Так це не легко, оскільки треба комусь перейти дорогу, десь втратити добрі стосунки, однак він же йшов на цю посаду не з примусу, і я не вимагаю знімати зірку з неба, елементарні речі ж мусять виконуватися. Коли район практично по всіх показниках пасе задніх, то треба думати чому так? Кухтея і наслідки його роботи вже не зміниш, а сьогодні і вже потрібно "розганяти хвилю" хоча б у коментарях, які ніхто не читає..."

20 серпня
Сьогодні
Вчора
18.08.2018
17.08.2018
16.08.2018
15.08.2018
14.08.2018
13.08.2018
12.08.2018
11.08.2018
10.08.2018
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин