Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Святитель Петро був родом з Ратнівщини
Святитель Петро був родом з Ратнівщини

Як Петро Ратенський з Волині переніс Київську митрополію у Москву і що з того вийшло

11:00 15.01.2019
752

У багатьох українців не раз виникало питання: як так, що Київ охрестив князь Володимир у 988 році, коли Москви ще «і в планах не було», а Патріархія і керівний центр Руської (від слова «Русь») Православної Церкви знаходиться саме у «білокам’янній». З цим пов’язана цікава і непроста історія, головним героєм якої є… волинянин.

ПЕРШИЙ МОСКОВСЬКИЙ МИТРОПОЛИТ БУВ РОДОМ З… ВОЛИНІ

Святитель Петро Ратенський прославлений у лику святих, на іконах він часто підписаний титулом «Києво-Московський». Та мало хто знає, що народився він на Ратнівщині і все життя тяжів до отчої Волинської землі. У Ратному він здобув духовну освіту, поблизу річки Прип’ять став ігуменом одного із монастирів. Завжди був ласкавим, добрим і милостивим до всіх, себе самого рахуючи за найнижчого.

У кінці XIII століття у Ратенському монастирі побував митрополит Київський і всієї Русі Максим. У 1305 році митрополит Максим помер. Князі Волинської землі вирішили відновити митрополію. Князь Юрій І Львович направляє до Константинопольського патріарха як кандидата на затвердження митрополитом Галицьким Петра Ратенського, авторитет і діяння якого були надзвичайно високими. У той же час великий князь Володимирський (на Клязьмі) посилає до Константинополя ігумена Геронтія.

Геронтій хоч і першим відплив до Константинополя, однак на Чорному морі потрапив у жорстокий шторм. Корабель, на якому він плив, пошкодило. До того ж, оповідається в літописах, ігуменові явилася Божа Матір й сповістила, що митрополитом Києва й Русі стане Петро, ігумен Ратенський.

На священному соборі здійснено «божественну і таємну службу» та поставлено Петра Ратенського митрополитом Київським і всієї Русі. Таким чином, вселенський патріарх Афанасій 1308 року, висвятив волинянина Петра Ратенського на митрополита Київського і всієї Русі.

Митрополит Петро прибув до Києва і цілий рік там правив службу. Проте Київ у той час поруйнували князі, борючись за нього, понищили татари, а з півночі – вже підступали литовці. Тож Петро повторює те, що до нього зробив митрополит Максим, – він також переносить митрополичу кафедру у Володимир-на-Клязьмі. Правда, там його, відзначають тодішні джерела, вороже прийняв князь (все таки він був чужим).

Згодом Петро, до якого у Володимирі-на-Клязьмі, ставилися вороже, почав спілкуватися із князем Юрієм Даниловичем Московським. Після його вбивства в Орді в 1325 році, до влади прийшов князь Іван Калита. Він і запросив Петра в Москву на митрополичу кафедру. Волинянин дав на це згоду. Саме ця його дія неоднозначно сприймається в Україні в минулому і нинішньому століттях. Одні возвеличують митрополита Петра за його діяння на користь Церкви, інші, відкидаючи історичні обставини того часу, вказують, що саме при ньому митрополія із Київської стала Московською.

АБО АВТОКЕФАЛІЯ, АБО… ТОРТУРИ

Проте, згодом Московські митрополити почали хотіти автокефального статусу для своєї кафедри. Як не парадоксально, але свою автокефалію Московська митрополія здобула менш канонічно, аніж сучасний «розкольницький» Київський патріархат.

Відбулося це так: Собор єпископів тогочасної Московії 15 грудня 1448 року обрав митрополитом рязанського єпископа Іону без узгодження й не отримуючи благословення патріарха Константинопольського. (Цікаво, що саме у цей день через 570 років відбувся Об’єднавчий Собор Української Церкви). Хоч Іона за інерцією все ще іменував себе «Київським», але його наступники почали титулуватися по факту – «митрополитами Московськими». Після цього Московська митрополія залишилася за межами Матері-Церкви і 141 рік (!) не мала офіційного визнання від жодної іншої Православної Церкви світу.

У не менш специфічний, навіть дещо рейдерський спосіб був створений і Московський патріархат. Тогочасний регент сина Івана Грозного, а пізніше цар Борис Годунов запропонував Константинопольському патріархові Ієремії ІІ переїхати із захопленого турками Константинополя до Москви. Коли ж довірливий патріарх приїхав для переговорів, виявилося, що кремлівське керівництво підступніше, ніж турки. Фактично взявши патріарха під домашній арешт, Годунов почав вимагати від нього не лише визнати тогочасного, до того ж невизнаного іншими православними церквами, митрополита Московського Іова, а й надати йому титул Патріарха. І взятий у полон Ієремія мусив виконати вимогу. Щоправда, навіть у таких обставинах він визнав за МП юрисдикцію лише над власне російськими єпархіями, без українських та білоруських.

400 ЗОЛОТИХ ЗА КИЇВСЬКУ МИТРОПОЛІЮ

Ще більш конфліктним було підпорядкування Московському патріархату Київської митрополії. Відразу після укладення Переяславської угоди розпочинається шалений тиск на українське православ’я з метою його передачі під керівництво Московської православної церкви.

Низка державних переворотів, здійснених московськими емісарами за підтримки розміщених в Україні царських військ у 1660-х роках, та приведення до влади слухняного гетьмана Івана Самойловича у 1672 році створили передумови для остаточного поглинання самостійної Української Православної Церкви. У липні 1685 року Москва інспірувала церковний переворот. Для «обрання» нового митрополита був скликаний нелегітимний та нерепрезентативний Собор. По-перше, Константинопольський Патріарх, якому підпорядковувалася Київська митрополія не дав згоди на його скликання; по-друге, більшість українських церковних ієрархів на цій підставі відмовилися від участі у ньому.

Цей Собор обрав митрополитом заздалегідь узгоджену кандидатуру Гедеона (у миру князя Святополка Четвертинського). У листопаді 1685 року Гедеон прибув до «білокам’яної», де у присутності царів Івана та Петра був висвячений Патріархом Іоакимом на митрополита. При цьому російський Патріарх не переймався ані канонічністю, ані моральним боком цієї справи. Без будь-яких докорів сумління він... зняв з Гедеона обов’язок підкорятися Вселенському Константинопольському Патріарху.

Водночас Москва працювала й у Константинополі. Ще в грудні 1684 року цар послав до Константинопольського Патріарха 200 рублів та просив віддати йому Київську митрополію. Тоді Патріарх не погодився. Після призначення Гедеона було направлено нове посольство, яке спочатку звернулось до Єрусалимського Патріарха Досифея, але той заявив, що й «навіть за більшу суму» свого благословення на незаконну справу не дасть.

Цілком зрозуміло, що Константинопольський Патріарх Діонісій теж не визнав рейдерського захоплення Київської митрополії Московським патріархатом, а скликаний з його дозволу легітимний Собор українських церковних ієрархів відмовився визнати Гедеона митрополитом та підпорядкування МПЦ. Тоді московські посли звернулися по допомогу до... влади Туреччини, на території якої й була його резиденція, пообіцявши мир в обмін на «вмовляння» Вселенського Патріарха. Діонісій, перебуваючи під такою ж владою турків, як і 1589 року Ієремія ІІ, уже постфактум у травні 1686 року змушений був визнати «рейдерську атаку» Московського патріархату, отримавши 400 золотих і 120 соболиних шкурок «відступних». Проте єпископи Константинопольського патріархату на спеціально скликаному Соборі не лише не визнали дій Діонісія, а й за порушення церковних канонів позбавили його патріаршого престолу. Цікаво, що коли він після цього попросив допомоги Москви, то його «кинули», заявивши що «відступлення Київської митрополії – така дрібничка, що не заслуговує на окрему подяку».

* * *

Після входження до складу МПЦ українська церква швидко відчула на собі традиційні для Москви речі, наприклад, цензуру, яку наполегливо нав’язували видавництву Києво-Печерської лаври уже з кінця ХVІІ століття. З приходом до влади царя Петра І українська церква, підпорядкована МП, втратила рештки самостійності. У 1721-му інститут патріарха в РПЦ було замінено Синодом, що завершило формальну деградацію РПЦ та її перетворення на державну інституцію.

Головним аргументом боротьби з альтернативними православними церквами представники Московського патріархату називають власну «канонічність» та їхню «неканонічність». Наприклад, відповідаючи на запитання щодо можливого примирення із Київським патріархатом, Патріарх Кирило заявляв: «Що стосується питання примирення Української православної церкви Московського патріархату та Київського патріархату, то якраз слово «примирення» тут не зовсім підходить. Примирити кого з ким? Є 15 помісних православних церков, жодна з них не визнала розкольницької церкви пана Михайла Антоновича Денисенка (Патріарх Філарет. – Ред.). Примирення можливе лише за умови, якщо ця людина звернеться в лоно Матері-Церкви, з усвідомленням своїх помилок і публічно покається».

Зараз аргументи прихильників УПЦ (МП) втрачають актуальність. Спілкуючись із колишнім співробітником Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ (МП), учасником Об’єдначого собору протодияконом Ростиславом Воробієм, я запитав, чому досі жодна Православна Церква крім РПЦ не розірвала спілкування з Константинополем через так звану «легалізацію українських розкольників». Отець Ростислав мовив, що ніяка з Православних Церков світу не наважиться піти супроти волі Вселенського Престолу, автокефалія і статус першого серед рівних якому дарував ще ІІ Вселенський Собор. Звичайно, Церкві України ще потрібно багато часу для того, щоб стати справді повноправною сестрою у диптиху інших Православних Церков. Десятиліття, або й століття. Але перед очима Бога «тисяча літ, як день». Головне протягом цього часу не втрачати особистої єдності з Христом, молитися Ісусу за «добрий стан святих Божих Церков» і бути вдячними Богові, що на камені нашої непохитної віри «збудував Церкву свою, яку ворота пекла не в змозі зруйнувати».

Дмитро РУДКІВ

Коментарі

Хрін

13:10 15.01.2019

Нарешті сайт поряд з оспівуванням діяльності УПЦ МП, зокрема чи не щоденної діяльності Волинської єпархії МП, розпочав публікації на історичні екскурси в питаннях зухвалого та гібридного поглинання Московським царством Київської Митрополії.
До цієї статті Дмитра Рудківа хіба можна додати окремі ремарки. Зокрема те, що Гедеон Четвертинський свого часу носив сан Єпископ Луцький і Острозький Константинопольського патріархату, себто був нашим земляком. З 1685 року увійшов у історію, як неканонічний єпископ Московської церкви з титулом Митрополит Київський, Галицький і всієї Русі. А вже наступного 1686 року Московія завдяки хитрощам і підкупу отримала сумновідому Грамоту з Константинополя про "легітимність" РПЦ, за яку Вселенський Патріарх Діонісій отримав на окремому Вселенському Соборі статус "ростриги", тобто його розстригли у рядові монахи, про його більше ніхто нічого не чув і свій вік він закінчив у покаянних молитвах в монастирській келії.

Томос

15:24 15.01.2019

Всі все про всіх знають, про Ніфонта, Стефана з чадами, Сабодана, та інших церковників... Шановні, дла чого вам в ПЦУ чи СЦУ, хай Мицько пояснить як правильно, приймати цих персонажів, своїми кадрами їх заместіть і все буде О'К, чи нема ким? От питання...

777

15:36 15.01.2019

От Ю. Михайлов світлини виставляв, на якій бульба та макарони для бійців на Сході, але сидить на місці та славить "Русь святую". А Стефан взагалі психонув на Великдень 2018 року, мовляв плювати на танки будемо підмурок церкви закладати, але забрав альтанку і теж сидить в МП.

777-му

15:57 15.01.2019

Ото і все? Віряни та такі примітивні провокації вже не ведуться...

15:57

18:04 15.01.2019

це не провокації, а чотири факти, які мали місце. робити висновки з 4 фактів, що це провокація несерйозно.

християнин

23:45 15.01.2019

Історія це важливо,і зрештою правильно,але ми в ХХІ ст. , демократичному на перший погляд світі,тож проявляйте терпимість до поглядів і віросповідування кожного,бо якщо я жоджу в церкву в яку ходили мій дід і прадід то це аж ніяк не означає що я не є патріотом своєї України.В той же час ,той хто приходить в храм тільки коли "Христос воскрес" стукає себе в груди і кричить на весь світ що він українець,а при першій спокусі (наприклад за гроші) продається московитам.Історію треба знати,але крім того треба мати любов до ближнього.
«По тому пізнають усі, що ви учні Мої, як будете мати любов між собою» (Івана 13:35; 15:12, 17).
Р.S. : А тепер можете писати у мою адресу всякі гадості, хай береже вас Господь.

Попу - християнину

10:16 16.01.2019

Ви ходите у церкву, в яку ходили ваш дід і прадід, тому що українські церкви, котрі були тут до приходу сюди царської влади, були нею зліквідовані та заборонені. У них не було вибору! Путін і Кирило є реаніматорами тієї самої московської імперської традиції, котра вибухівкою нищила українські Храми, зокрема і Михайлівський Золотоверхий у Києві, котрий відродився з попелу і прихистив молодих учасників Революції гідності, що повстали проти московського ставленика Януковича.
Тому, тримаючись за свою священичу посаду, не беріть у заложники і громаду села чи міста. У Вас є шанс і можливість перейти разом з громадою до канонічної православної української церкви і молитися Богу, а не Кирилу з Путіним...

Читач християнину

11:58 16.01.2019

Якщо ви християнин і не сектант, то яка для вас різниця в якому християнському храмі молитись. В римо-католицькому, греко-католицькому, протестантському чи православному?! Аби це була насправді християнська церква і в ній панували християнські переконання, а не щось таке, що немає ніякого відношення до християнства. Якщо ви ідентифікуєте себе з православ’ям, то яке значення має до якої конфесії належить храм, до московської, болгарської чи української?! Аби, як в першому випадку там панували християнські, в православній інтерпретації, християнські переконання. Але якщо ви до всього ще й громадянин України, усвідомлюєте важливість української православної церкви в становленні та процвітанні України, то у вас немає підстав балансувати між московською та українською конфесіями. З чисто релігійних міркувань можна було б і трохи подумати, але коли ви, як людина доросла знаєте, що РПЦ, її філія в Україні УПЦ (ознайомтесь зі Статутом РПЦ і УПЦ) ніякім чином не противились російській агресії щодо країни з одновірцями, навіть більше – значна кількість священників РПЦ благословляли російських «добровольців», Патріарх РПЦ демонстративно дружить з головнокомандувачем армії РФ, який спрямовує військову і матеріальну допомогу ворогам України, то про які коливання думок може бути мова? Тим більш. Настоятель Києво-Печерської Лаври Павло займається сатанізмом – відверто на камеру розповідає, що прокляв людей, в наслідок чого вони померли. Про яку повагу до московської конфесії може бути мова??? Те, що ваше попереднє життя пов’язане з МП-конфесією вас не виправдовує, якщо ви християнин. Християнин не може підтримувати зв'язок з конфесією, яка втратила зв'язок із християнством. Тому дайте собі відповідь, ви помилились, чи ви лукавите?!

на відповідь від 16.01.2016 10.16

12:33 16.01.2019

якщо Ви ходите до церкви молитись не Богу , а комусь то ходіть, а ми ходимо до церкви молитись Богу а не Путіну.

Відповідь на відповід

12:49 16.01.2019

З Богом у думці можна й Путіну ненароком помолитись. З Богом у серці ноги до церкви, в якій панує традиційне російсько-комуністичне лукавство, не приведуть. Творення ПЦУ – це спроба очищення України від цієї плісняви.

увага

16:15 16.01.2019

А новий предстоятель ПЦУ згадує у Богослужінні Кирила,це не лукавство?

Всім ярим порошенківцям пцу

16:29 16.01.2019

Томоси в церковній практиці з'являються в 19 столітті, коли почали прогошуватися національні автокефалії.
РПЦ не має Томоса, але й Константинопольський патріархат також не має Томоса!
Читаю у ЗМІ заголовки: «Порошенко запропонував РПЦ, щоб вона показала свій томос про автокефалію»
Якщо Президент П. Порошенко вже став таким спеціалістом в Томосах, то може він би для початку запропонував самому Константинопольському патріархату показати свій Томос? Раз він дає Україні Томос, то чи має він сам його?

Відкрию таємницю: в Константинопольського патріархату немає Томоса!

Не Томосом єдиним живе Православ'я, але ще й рішеннями церковних Соборів.
Статус Константинопольського патріархату базується на 28 правилі Халкідонського (Четвертого Вселенського) Собору, який відбувся в 451 році. При чому в згаданому правилі не говориться про автокефалію Константинопольського патріархату, а про формування Патріархату як такого через надання Архієпископу Константинополя права висвячувати митрополитів в «Понті, (Малій) Азії і Фракії», тобто фактично Архієпископу столиці (міста), надавалася обширна територія патріархату.
В свою чергу, автокефальний і патріарший статус РПЦ був наданий в 1589 році Константинопольським патріархом Ієремією ІІ, а в 1593 році це рішення було затверджене Всеправославним Собором в Константинополі, в якому взяли участь Константинопольський, Александрійський, Антіохійський і Єрусалимський Патріархи. До речі, ні в кого з них також немає Томоса. І нічого, живуть якось і без Томосів:)

Таким чином, РПЦ не має Томоса, а Грамоту патр. Ієремії. Хоча Томос і Грамота - по суті те саме. Також РПЦ має рішення Всеправославного Собору, а точніше Собору Старійших Патріархатів.

Кіпрська Церква також не має Томоса, а рішення про її церковну автокефалію було прийнято Третьому Вселенському Соборі в 431 році. До речі, на 20 років раніше за Константинопольський патріархат.
Таким чином, жодна з древніх Церков не має Томоса, оскільки Томоси в церковній практиці з'являються, головним чином, в 19 столітті, коли почали прогошуватися національні автокефалії.

Так що, не Томосом єдиним ...

Ярим московитам

20:34 16.01.2019

Якщо Московська Митрополія 141 рік вважалася самосвяченою а у 1589 і 1686 роках всілякими "соболями і златом" домагалася від Константинополя і його Вселенського Патріарха хоча б Грамоти, то чому нині Томос про автокефалію для України від Константинополя ставиться під сумнів? Київська Митрополія, яку незаконно приватизувала РПЦ у пору отримання Москвою лишень грамоти 1589 році вже проводила реформу своєї церкви у напрямку повернення до витоків Володимирового Хрещення. Але московити, ведуть якісь гібридні розмови про свою святість і підносять рівень нинішньої РПЦ, яку у 1943 році створив Сталін до рівня перших прихристових Церков. Це розмови для неосвічених бабусь а не для думаючих людей в нетрях інтернету. Батюшко, отямтесь, тут читають не тільки прихожани вашої парафії...

6575

21:04 16.01.2019

Пишучи про 1448 рік автор чомусь не вказує про Фераро-Флорентійську унію, та про те що Константинопольська патріархія була у ній

До Ярим

21:25 16.01.2019

З московітами дискутувати – себе не поважати. Пройде трохи часу і вся ця попівська братія, тишком нишком примоститься, де хто, по парафіям ПЦУ. Може когось перевезуть в РФ. Хтось знайде себе в сільському господарстві, а скоріше в торгівлі.

24 червня
Сьогодні
Вчора
22.06.2019
21.06.2019
20.06.2019
19.06.2019
18.06.2019
17.06.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин