Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Що треба знати про другий етап децентралізації
Що треба знати про другий етап децентралізації

Кінець країни рад, або що треба знати про другий етап децентралізації

13:00 11.03.2019
1079

Уже відомо, що на Волині може бути чотири райони замість шістнадцяти, але з четвертим райцентром поки не визначилися. Точно не призначатимуть виборів до районних рад. Але будуть префекти, підзвітні Президентові України.

Перший етап децентралізації в Україні ще у процесі, але про другий уже заговорили. Коли більшість повноважень і ресурсів від районів перейшли до громад, районні ради стали непотрібними. Тому ліквідація цього пережитку радянського минулого потягне за собою і певні зміни адміністративно-територіально устрою. Мова про укрупнення районів, або мовою децентрізаторів реформування субрегіонального рівня.

Про альтернативні варіанти поділу районів у Волинській області, повноваження органів влади районного рівня, формування терорганів Центрального органу виконавчої влади на субрегіональному рівні говорили під час круглого столу у Волинському центрі розвитку місцевого самоврядування.

Станом на лютий 2019 року у Волинській області функціонує 51 об’єднана територіальна громада. У перспективному плані, який затвердив Кабінет міністрів України, передбачено, що на Волині буде 73 «ОТеГешки».

Заступник голови Волинської ОДА Сергій Кошарук розповів, що реформа децентралізації визнана сьогодні однією з найуспішніших.

«Завдяки інфраструктурній субвенції – на Волині реалізували майже 400 проектів. Кошти інфраструктурки йдуть на вуличне освітлення, на підтримку комунальних підприємств, для обслуговування своїх територій, придбання техніки, ну й, звісно, на будинки культури, школи, садочки, ЦНАПи. Загалом люди задоволені, багато щасливих усмішок помічаємо після впровадження цієї реформи. Сподіваюся, що реформування субрегіонального рівня у нас теж пройде успішно», – наголосив Сергій Кошарук.

Центри для нових районів обиратимуть ті, що розташовані максимально посередині, і у яких проживає більше 10 тисяч людей. Зважатимуть також чи є готові адмінприміщення, де розташуються територіальні органи влади.

Є кілька варіантів укрупнення районів у Волинській області. Зокрема з 16 теперішніх планують зробити чотири, але ця кількість неостаточна, хоча над новим адмінустроєм Волині працювало чимало фахівців. Проблема полягає у тому, що нові райони мають бути створені на основі об’єднаних територіальних громад. А об’єдналися ще не всі сільради.

«Хочу, щоб ми перейшли від пострадянської системи міркування. Реформа децентралізації підтверджує, що ми готові до змін, і свідомість наша змінюється. Треба подумати, як буде краще людям. Чітко адміністративних центрів виражено три, це міста обласного значення – Володимир-Волинський, Ковель, Луцьк. Є ще Нововолинськ теж місто обласного значення, але воно не можн бути райцентром», – радниця з децентралізації Волинського ЦРМС Оксана Урбан.

До Луцького району, можливо, входитимуть нинішні Локачинський, Горохівський, Рожищенський, Ківерцівський, частина Маневицького та Луцький райони.

До Ковельського – Турійський, Старовижівський, Любомльський, Шацький та відповідно Ковельський.

До Володимир-Волинського – Іваничівський та Володимир-Волинський район.

Остаточно з четвертим районом визначитися не можуть. Адже адмінцентр може бути і в Любешеві, і в Камені-Каширську, і в Маневичах.

«На території Волині створили вже три госпітальних округи, і це питання теж було дуже дискусійним. Щодо районів кажуть, що три замало, п’ять забагато, а чотири більш-менш нормально. Тому, яку кількість районів визначать в процесі обговорення – невідомо. Обговорення проводитимуть згідно методики, яку затвердить Парламент», – поділилася Оксана Урбан.

Експерт центрального офісу реформ при Мінрегіоні Юрій Ганущак наголосив, що при формуванні нових районів будуть враховувати також наявність доріг і старі карти.

У «старих» районах залишатимуть представництва районних держадміністрацій у складі 10-15 і вони виконуватимуть для держави функцію моніторингу.

Оскільки не буде районних рад, то і виборів у 2020 році до них оголошувати не планують. А координувати місцеве самоврядування й Уряд будуть префекти, тобто голови новостворених райдержадміністрацій. Їх керівники будуть підконтрольні Кабміну, але підзвітні Президенту України. Представника держави на місцях обиратимуть аполітичного.

«Систему призначення префектів робимо складною, щоб зняти і призначити його з посади було важко. Перед тим, як обрати на посаду префекта, дивитимемося, що в нього за бекграунд: ким працював, де навчався. Буде великий конкурс, адже нам треба яструб, а не якийсь клоун», – зауважив Юрій Ганущак.

Анна МАНЮХІНА

Коментарі

Камінь.

13:53 11.03.2019

"Проблема полягає у тому, що нові райони мають бути створені на основі об’єднаних територіальних громад. А об’єдналися ще не всі сільради.": у цих словах закладено певні негаразди, оскільки нові об"єднані громади й позаяк в основному створювалися та створюватимуться у межах старих районів. Потім ще ніхто не відміняв добровільність у створенні ОТГ і не факт що щось у цьому напрямку щось зміниться, оскільки перехід від добровільності до примусової частини також мусить набути певного часу. Якщо говорити про майбутній Повітовий центр у нашому прикладі то тут все-таки не так як гадається, оскільки за урядовим проектом який було оголошено вже Гройсманом то райони мають бути три. Про четвертий говорять з невідомо якої причини. Так звана декоцентралізація коли до цього часу усі притомні державні установи як ото держстатистка, податкова та ще інші установи до сьогоднішнього часу були переведені до Ковеля й потому я не думаю що тут щось має змінитися. Тому слова про ще один райцентр схоже тільки на те, що Камінь-Каширський район пішов шляхом дроблення на кілька ОТГ й таким чином щоб Ми залишилися майже у розбитого корита коли райради у Нас вже не буде й Ми не зможемо адекватно вирішувати свої проблеми у такому форматі. Я взагалі за той формат що майже нині - Ми маємо у деякій мірі допомагати слабшим і саме для того щоб сильніший зміг просто напросто виживати. Тому Ми можемо виживати тільки або у форматі цього району, ОТГ у складі якнайбільшого формату або Повіту. Інакше Ми не виживимо через те, що чим Нас менше тим Ми гірше виживатимо не маючи для цього ресурсів. Шановні регіональна конкуренція просто Нас уб"є. Тому Ми можемо іти тільки двома шляхами. Перший або Ми об"єднаємося чим більшим форматом або Ми об"єднаємося в ОТГ але з подальшим рухом до Повіту. Якщо Нам Повіт не світить то Ми маємо об"єднати чим більше населеня у ОТГ. Хто з Нами вперед, хто бажає свою окремішність вольному воля.

Марко

19:11 11.03.2019

Чергова політінформація від Каменя з його сичувальні в Камені.

?

21:36 11.03.2019

Камінь то не камінь ,то то мабуть педагог.

1234

22:43 11.03.2019

Я б сказав,недопедагог...бо з дітьми йому немає часу займатись,він постійно строчить під кожним постом...Та й таким небезпечно мати доступ до дитячої психіки,людина живе в своєму світі,далека від реальності

Х

23:05 11.03.2019

Це можливо Козік з нвк /1 невдалий свободівець

Камінь.

00:35 12.03.2019

"людина живе в своєму світі,далека від реальності": шановний це Ви далекі від реальності. У Нас реальність така, Ми вже сьогодні неможемо конкурувати з іншими територіальними утвореннями як ото Ковель, Маневичі, а тепер свої претензії виставляє й Любешів якому можемо вчистую програти Про те за Нами тільки одна історична правда, оскільки Ми розташовані у центрі цього сільконгломерату і тільки. Усе інше сьогодні у Нас усе погано.

Том Бруклін до 1234

14:48 12.03.2019

Олень ти несусвітній. Під яким би ти іменем ти не ховався, я тебе вирахую. Якби ти вчився так як треба, то й мудрісь би була своя. Неодноразово Камінь писав, що він є, чи був інспектором з охорони праці.

Про Каменя

21:49 12.03.2019

А скільки цей інспектор виявив незареєстрованої робочої сили? Чи порядність не дозволила штрафувати підприємців, а їхня вдячність була такою милою.

20 липня
Вчора
18.07.2019
17.07.2019
16.07.2019
15.07.2019
14.07.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин